Nebezpecna zvirata

14. září 2008 v 11:34 |  zajimavosti

MEDÚZA smrti!

Čtyřhranka smrtelná (Chironex fleckeri)
Čtyřhranka smrtelná (Chironex fleckeri)
SYDNEY - ­ Na žahnutí smrtelně jedovaté medúzy zemřelo šestileté dítě, které si hrálo na pláži v severní Austrálii. Chlapeček omotaný dlouhými chapadélky vyběhl s křikem z vody, vzápětí však padl na zem a ztratil vědomí. Krátce poté zemřel na blízké klinice.
Úřady varovaly obyvatelstvo před nebezpečím žahnutí čtyřhranky smrtelné (Chironex fleckeri), jíž se také říká mořská vosa. Zejména děti by se neměly v oblasti koupat bez doprovodu, a to především v sezoně medúz, tedy od října do května.

Prudce jedovatá čtyřhranka smrtelná, jejíž "klobouk" měří jen několik málo centimetrů, ale jemná chapadla až několik metrů, může usmrtit člověka během několika málo minut, ale obvykle nejdéle do hodiny, pokud se mu nedostane adekvátní lékařské pomoci.

Tato medúza je průsvitně modrá či nazelenalá. Z každého "rohu" jejího těla vyrůstá 15 chapadel, jež mohou dorůstat až do délky deseti metrů. Jejich jed vyvolává prudkou bolest, křeče, dýchací potíže a srdeční selhání. Jed čtyřhranky je považován za jeden z nejnebezpečnějších v živočišné říši.

Za poslední století a půl tomuto miniaturnímu bezobratlému obyvateli moří podlehlo v Austrálii a na Filipínách přes 5000 lidí.
Tak vypadá noha po útoku medúzy.
*
*
*
Mamba černá - jeden z nejjedovatějších hadů vůbec !!!
Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je až 3 metry dlouhý, štíhlý had. Patří mezi korálovcovité. Už jen jméno je strašidelné. Tento had patří mezi nejjedovatější hady světa vůbec! Je velmi nebezpečný a při kousnutí máte jen malou naději, že se uzdravíte a budete tak jako dřiv! Patří také mezi nejrychlejší hady! její rychlost se prý pohybuje až okolo 16 km/h! Žije převážně stromovým způsobem života, ale na zem je také často. Mezi její oblíbené ukryty např. patří termitiště, nebo nory jiných savců. Při vyrušení se velmi podobá kobře, neboť také zploští krk! Často proti vám dělá výpady a sanží se rychle schovat do nějakého úkrytu! Její jed je nerověparalytický, to znamená že po kousnutí velmi rychle ochrnete! Její jméno pocházi zřejmě barvy její tlamy, neboť její barva kůže je šedá, šedohnědá ale barva její tlamy je tmavofialová až černá! Její uštknutí z 90% končí tragicky.
*
Je pravda že se nedá přesně určit nejjedovatějšího hada. Přesto se vědci domnívají že je jím TAIPAN VELKÝ.
Taipan velký v sobě má tolik toxinu, že by naráz zabil až 80 lidí. Je zapsán v rekordech jako nejdelší jedovatý had a nejjedovatější had!! Dorůstá délky i přes tři metry. Při uštknutí jeho jedové zuby proniknou až 12 milimetrů hluboko. Vyskytuje se v Austrálii a to v křovinách a hustě zarostlých částech pobřeží Queenslandu..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama